KözTér

 BÁNTALMAZÁS ELLENI PAKTUM

1.Tiszteljük egymást!

2.Fogadjuk el egymást úgy, ahogy vagyunk!

3.A vitákat igyekszünk megbeszélni nyíltan, mert az egymás háta mögött való

   kibeszélés további konfliktusokhoz vezet!

4.Minden rossz cselekedetemet bevallom, elfogadom és vállalom a

   következményeit.

5.Teszek azért, hogy egy erős osztályközösségünk legyen, kevés bántalmazással.

6.A támogató környezet kialakítása és fenntartása érdekében együttműködöm

   társaimmal.

7.Ha velem szemben követnek el bántalmazást, vagy ilyen helyzetnek tanúja

   vagyok, akkor segítséget kérek a beavatkozásra illetékes személytől.

8.Ha valakinek bármilyen téren nehézségei vannak, nem nézem le őt ezért,

   hanem segíteni és bátorítani próbálom.

9.Ha zaklatásra próbálnak rábeszélni, ellenkezem és a többi bántalmazó

   személyt is lebeszélem szándékáról.

10.Ezeket a szabályokat nem csak megfogalmazom és leírom, hanem

                                                 be is tartom!!!

Projektnapló VII.A 2024-2025

Naplóóó

Osztályunk: VII.A

Iskolánk neve és címe: SÖVÉR ELEK SZAKKÖZÉPISKOLA

Osztálylétszámunk: 24

Osztályfőnökünk neve: SAJGÓ SZABOLCS

Osztályunk e-mail címe: gyergyoalfalu7a@gmail.com

Osztályunk bemutatása:

Az osztályunk, egy jó osztályközösség,24 tanulóval, ahol vannak kisebb viták, de ritka és persze mindig megoldódik. Mi egy összetartó csapat vagyunk, ahol mindenki jóban van mindenkivel, de vannak olyan helyzetek, amikor jobb osztályközösség kellene lennünk például olyan helyzetekben, amikor valamit gyorsan meg kell oldjunk és sokszor nehéz, hogy megbeszéljük közösen gondolatainkat és elfogadjuk egymás ötleteit, szerencsére ebben már fejlődtünk és még fogunk fejlődni.J

Az osztályunkban előfordul a klikkesedés, nem nagymértékben, de attól még egy nagyon pozitív osztályközösség vagyunk.

Nagyon színes és tehetséges egyénekből áll össze a csapatunk. Sok versenyen részt veszünk, vannak, akik jók éneklésből, sakkból, néptáncból, modern táncból, fociból, kosarazásból, jégkorongozásból és lovaglásból.

Régen megtörtént az osztályban, hogy kiközösítettünk pár diákot, de már nem fordul elő az ilyen, mert sokat tanultunk belőle.

 Mi az osztályunkban majdnem mindent közösen csinálunk; ha valamit nem értünk segítünk egymásnak, szoktunk közösen enni, játszani, kirándulni, énekelni stb.

Az iskolán kívül is szoktunk közösen játszani, biciklizni és bújócskázni is, ami általában ki szokott húzódni, akár tíz óráig is.:)

 A legemlékezetesebb kirándulás az egy fürdés volt Gyergyócsomafalván.

Az osztályunkban a leggyakrabban előforduló konfliktusok többnyire apró félreértések során jelentkező véleménykülönbségekből fakadnak. Ezeket általában megbeszéléssel oldjuk meg, ahol mindenki elmondhatja a véleményét, és közösen találunk megoldást.

A tanárokkal való kapcsolatunk jó, többnyire barátságosak és segítőkészek, bár néha szigorúak, ha a tanulásról van szó. Szünetekben leginkább beszélgetünk, tanulunk, játszunk, vagy kimegyünk a levegőre. A kis boltban elegendő és nagyon finom kiflik valamint, innivalók vannak.

 Az osztály tanulmányi eredményei vegyesek: vannak kiválóan teljesítők, de akadnak, akiknek több segítségre van szükségük. A legnépszerűbb tantárgy nálunk a testnevelés, mert mindenki szereti a mozgást.

Legutóbb az osztállyal Brassóba voltunk kirándulni, ahol a legjobb élmény a kalandpark volt.

Az idei tanév végén külföldi kirándulásra szeretnénk menni, hogy új dolgokat, helyeket ismerjünk meg.J

Kihívás címe: Jót tenni jól – zöld hét és gazdanap

A projekt bemutatása

   Mi, a 7. A osztály első kihívásunknak a zöld hetet és gazdanapot választottuk. A zöld hét, egy az iskola másként héthez hasonló hét, csak ezt egy kicsit környezettudatosabb keretek között próbálják megszervezni számunkra a tanárok. Célja a diákok környezettudatosságra, illetve a fenntartható környezet kialakítására való nevelés.    A zöld hét tulajdonképpen magába foglalja a minden évben megszervezendő gazdanapot is. Rengeteg izgalmas programon vehettünk részt mi diákok például: sportnap, gasztrónap, szemétszedés, osztály kirándulás és tájékozódási verseny, valamint maga a gazdanap, ahol szintén sok érdekes program volt például: kisállat kiállítás, néptánc műsor, mezőgazdasági gépek kiállítása, traktorok felvonulása (többek között az egyik osztálytársunk is részt vett) rönkhúzatás stb…, valamit ilyenkor az osztályunk mindig hozzájárul egy díszlettel a gazdanap sokszínűségéhez,ami idén egy Székelyföldi fogadó volt.

A projekt megvalósítási terve (mutasd be, milyen feladatokat kell elvégeznetek a projekt megvalósításához)

     Ahhoz hogy első kihívásunkat teljesíteni tudjuk részt kellett vennünk minden programon.

     A zöld hét első napja sport nap volt, ahol osztályunknak különböző sportokban kellett megmérettetnie magát, egy azonos korú osztállyal. Első körben fociznunk kellett, fiúknak, lányoknak egyaránt, ahol az osztályunkból a lányok meg is nyertük, a fiúknak pedig egy ponton múlott a győzelem.

     Aztán volt szkanderbajnokság, asztalitenisz és sakk is. Az egész nap eredményesen zárult, hiszen miután két évben is első helyezést értünk el, idén miénk lett a második hely.

     A második nap programja a tájékozódási verseny volt, ami arról szólt, hogy a faluban kijelölt különböző ellenőrző pontokon, feladatokat kellett teljesítenünk, majd időre vissza kellett érnünk. Egy kisebb összetűzés során (amit utána sikerült megbeszélnünk), végül időben visszaértünk, és elhoztuk a harmadik helyezést. ű

     A harmadik nap egy gasztrónap volt, ahol első körben egy divatról szóló filmet néztünk meg, majd következett az adok-veszek ruha börze, ezután pedig az osztály ételbemutatója következett, amit saját kezűleg kellett elkészítenünk és az alapanyagokat visszaváltott palackok árából kellett megvennünk. A mi osztályunk 500 palackot gyűjtött, aminek az árából hot dogot készítettünk és nagyon finom volt.:)

     Csütörtökön elmentünk egy osztálykirándulásra a brassói kalandparkba, majd elmentünk egy bevásárlóközpontba is. Végezetül pedig hazafele megálltunk egy misére a csíksomlyói Kegytemplomnál.

     Pénteken szemetet szedtünk, ezzel is hozzájárulva a falu életének javításához. Mi 10 zsák szemetet szedtünk össze egy adott területen, amit a tavalyi évben is végig tisztítottunk, ahol kb. ”két szobányi” szemetet szedtünk összesen.

     Október 19.-én, szombaton volt a Gazdanap, ahol végül egy székelyföldi fogadót készítettünk. Nagyon jól sikerült egy jó csapat munkájával, és még szekerezni is el tudtunk menni.:)

     Az osztályból sokan cserkészkednek és néptáncolnak is, ezért ők játékokat tartottak és felléptek a gazdanapon, valamint az osztályunkból kerültek ki ügyes tombolaárusok is. A fődíjat egy osztálytársunk nyerte meg, amely 5 hetes boci volt. J

Mindezen tevékenységet az általunk készített paktum alapján valósítottuk meg.

A projekt elvárásai (fogalmazzátok meg, mit szeretnétek elérni a projektmegvalósításával, mi alapján döntitek majd el, sikeres / sikertelen lett a projekt)

Ahhoz, hogy ezt a projektet meg tudjuk valósítani részt kellett vennünk minden programon. Mindenki részéről rengeteg türelemre, figyelmességre és tiszteletre volt szükség. Nagyon sok időt és csapatmunkát fektettünk bele.

A projekt sikeressége\sikertelensége azon múlt, hogy mennyire tudjuk konfliktusmentesen megoldani, valamint, hogy kiderítsük mennyire együttműködő az osztályunk ilyen szempontból, és úgy beszéltük meg, hogy nyilván az sem lenne baj, ha minél jobb helyezést érnénk el.

    Ezeket a szempontokat figyelembe véve, azt gondoljuk, hogy sikeresnek mondhatjuk az első projekt-sorozatunkat. Reméljük, hogy ezeket a szempontokat megtartva még sikeresebben össze tudjuk hozni a következő projektünket.

A projekt ütemezése (mikor, milyen feladatok vannak?)

    Eléggé pontos felosztásra volt szükségünk, hogy mindent belefértessünk, de végül sikerült. Rendszerinti iskolai időben voltunk minden nap, tehát 8-ra mentünk és attól függően, hogy mikor ért véget a program, haza mentünk. A hét minden napjára jutott egy program, a vasárnap kivételével, viszont az osztályunknak ez nem jelentett problémát.

Válasszátok ki és az egyes feladatok felelőseit. (minden feladathoz rendeljetek felelőst)

1.Tamara: egészségügyi felelős

2. Alpár: zene felelős

3. Dorka: szövegírás

4. D.Barnabás: engedély szerzés

5. G. Abigél: munka ellenőrzése

6. G. Barnabás: felszerelés felelős

7.Boróka: videó szerkesztés

8.Kinga: szövegírás   

9. Gellért: szöveg gépelése     

10. Attila: zene felelős

11. Boglárka: minőség felelős

12. K. Abigél: szövegírás

13. Dorottya: szövegírás   

14. Fanni: külső munka felügyelése

15. Tamás: szöveg gépelése/kivitelezése, drive-fiók kezelése

16. Kriszta: étel+zene felelős

17. Laura: kép felelős      

18. P.Kristóf: rajz szerkesztés       

19. Roland: minőség felelős

20. András: egészségügyi felelős

21. Vajk: hangulat felelős

22. V. Kristóf: engedély kérés

23. Eszter: szövegírás     

24. Péter: kinti hír beszerző

25. Oszi: mindenes J

Soroljátok fel, milyen eszközökre lesz szükségetekakihívásmegvalósításáhozésazokat honnan szerzitek be.

    A zöld héten megszervezett szemét szedésnél szükségünk volt zsákokra valamint gumikesztyűkre. A zsákokat a polgármesteri hivatal biztosította, míg kesztyűt mindenki hozott magának. A faluban tartott Gazdanapon osztályunk egy Székely fogadót készített, ahova a kellékeket mi vittük: bálákat az asztaloknak és székeknek, asztalterítő, evőeszközök, tányérok, poharak, kancsó, szörp a kancsóba (ezt kitöltöttük azoknak az embereknek, akik megnézték a kiállításunkat, valamint mi is ittunk belőle), alma, tök, régi lámpa, stb.

Az osztályból mindenki egységesen hozott kellékeket, valamint ezeket mindenki otthonról vitte (az alma és a tök a kertben termett, a szörp pedig házi volt).

Soroljátok fel, hogy a projekt megvalósításába az osztályon kívül kiket kértek fel együttműködésre. (A szüleitek is ide tartoznak, ha segítséget kértek tőlük! )

    A zöld hét 4. napján megszervezett brassói kirándulásunknál segítségünkre volt a buszsofőr, aki egészen Brassóig szállított minket, valamint elviselte a közel 4-5 órán át tartó hangszórókból szóló zenét, kiabálást és babasírást (az osztályfőnökünk fél éves gyereke is eljött velünk az anyukájával :)).

    A Gazdanapon a szüleink segítettek kivinni kocsival a bálákat a helyszínre, valamint támogattak minket minden ötletünkben és biztosították nekünk a kellékeket.

Írjátok le, hogy a kihívásotokat hogyan ismertetitek meg másokkal, milyen felületen adtok róla hírt.

A zöld hetet iskolánk Facebook oldalán (Sövér Elek Szakközépiskola- Gyergyóalfalu) lehet megtekinteni. A gazdanapról pedig az egész falu tud és minden évben a résztvevő emberek meg szokták nézni a diákok kiállítását és ezt ismertetni is szokták.

Írjátok le, milyen közös szabályokat hoztok annak érdekében, hogy az osztály hatékonyan és sikeresen oldhassa meg a kihívását.

Ez maga a paktumnak a szabályzata, amelyet megfogalmaztunk közösen a kihívások előtt. Ilyen szabályok, mint: Tiszteljük egymást és egymás véleményét tartsuk tiszteletbe vagy igyekezzünk minél kevesebb vitával megoldani konfliktusainkat.

A kihívás teljesítése, dokumentálása fotókkal, videókkal, írásos anyagokkal:

Az osztály összeült egy osztályfőnöki órán megbeszélni, hogy mivel is készüljünk a 2024. október 19.-én megrendezésre kerülő gyergyóalfalvi Gazdanapra. Ezen a sokadalmon óvodás és osztálycsoportok egytől-egyig őszi és terménybegyűjtési témájú kompozíciókkal készül. Ennek a Gazdanapi sokadalomnak a célja elsősorban, közösségépítő, hagyományőrző és egy jó falusi emléket adó ünnepség. Itt a lakosok bemutathatják megtermelt terményeiket, tenyészett állataikat, sajátkezűleg előállított biotermékeiket. Az osztályunk kitűzött célja a 26. alkalommal megrendezett Gazdanapra, egy falusi fogadó bemutatása.

   Voltak felelősök, akik fényképet és videókat készítettek és elküldték, annak az osztálytársunknak, aki a videókat készítette a meglevő anyagokból. Ezen videók megtekinthetőek a drive-ban lévő mappában, Gyergyóalfalu, Sövér Elek Szakközépsikola 7.A osztály néven. Sőt az iskolánkat meglátogatta a gyergyószentmiklósi Fény Tv, akik meginterjúvolták az oszinkat, az osztályfelelőst is és videóanyagot készítettek az egész osztályról. Az erről készült videó is benne található a drive mappában- A fény Tv- piros lapot a bántalmazásnak néven -, ahol megtudhatják, hogy az egész iskola benevezett ebbe a – ne bántsátok egymást – kampányba és mi ezen belül a legszuperebb osztályközösség projektbe is beneveztünk.

„Videók, képek a drive-ban”

A kihívás teljesítése, dokumentálása fotókkal, videókkal, írásos anyagokkal:

feladatok ütemezése (írd le, hogy sikerült)

felelősök kiválasztása (írd le, hogy sikerült) eszközök beszerzése (írd le, hogy sikerült)

    Mivel a Gazdanap reggel korán elkezdődik az osztály nagy része lemegy 8, fél 9 körül a helyszínre, hogy folytassuk a dekorációt, mivel az alapokat, azt már az előző pénteken előkészítettük a rétes kertben, ahol a Gazdanap helyszíne volt. A feladatok kiosztása már egy picit nehezebb de az osztályunk ezt is mindig megoldja. A fent említett feladatok le voltak osztva, így mindenki tudta mi a volt a dolga. A feladatokból mindenkire hárul egy kis feladat. A bemutatóhoz mindenki tesz hozzá pár dolgot és ételt is például házi szalonnát, túrót, hagymát, zsírt, zakuszkát, stb. kellékeket a fogadó asztalához pedig, deszka, kockabála, rudak és falusi ruházat.

    Sikeresnek könyvelhetjük el a feladatok ütemezését is, a feladtok kiválasztását és lebonyolítását, valamint az eszközök beszerzését egyaránt.

A kihívás teljesítése, dokumentálása fotókkal, videókkal, írásos anyagokkal:

Milyen volt az osztályban az együttműködés?

ITT FIGYELJETEK!

Teljesült az osztályotokban az az alapvető demokratikus működésmód, amelyről tanultunk?

Válaszoljatok az alábbi kérdésekre 8-10 mondatban.

Az osztály minden tanulójának egyenlő lehetősége volt az egyes kihívások közösségi alkotófolyamatába való bekapcsolódásra, a szabad gondolkodásra és véleménynyilvánításra?

    Mivel minimum 8 éve ismerjük egymást, mindig jó a csapatszellem. Szüleink és pedagógusaink mindig a jó együttműködésre tanítottak. Tudjuk, hogy ki mivel tud hozzájárulni a sikerhez.

    Néhányan fizikai erejükkel, vannak akik alapanyagokban bővelkednek. Akadnak köztünk olyanok, akik kreativitásukkal vagy szépérzékükkel járulnak hozzá a sikerhez. Próbálunk mindannyian együtt gondolkodni, ötletelni. A végére mindenki kiveszi a részét.

Előfordult bármilyen megkülönböztető, bántó vagy agresszív

viselkedés szóban, vagy a neten?

    Igyekszünk kerülni az összerezzenéseket. Sajnos néha előfordul egy-két kisebb, nagyobb vita, de igyekszünk mindig kibékülni, megvédeni egymást.

    Most ebben a munkafolyamatban nem volt tapasztalható megkülönböztető vagy bántó viselkedés.

     A feszültséget igyekszünk lecsitítani és átirányítani valami pozitívvá. Az internetet az osztálytársainkkal csak információk közlésére használjuk. Itt nincs helye a személyeskedésnek.

    Általában igyekszünk négyszemközt megoldani a problémáinkat vagy egy tanár vagy az oszi bevonásával. Sokszor nagy segítség, ha egy felnőtt segít. Ezek ellenére is az alapelvünk „egy mindenkiért, mindenki egyért”.

Az osztály minden tagja biztonságban és befogadó környezetben vehetett részt a közös munkában?

    A feladatokat próbáljuk személyre szabottan felosztani. Ezáltal mindenki számon kérhető a feladatáért. Természetesen mindenkinek joga van szabadon választani. Igyekszünk egymásnak segíteni, ha valaki valamit nem ért. Jó tanácsokkal látjuk el egymást.

    Ha valaki nem érzi magát megfelelőnek a feladatra igyekszünk őt támogatni és bátorítani. Ha mégis elakadunk az osztályfőnök ott áll rendelkezésünkre, segítségünkre, Ő a szeretetteljes szigorával helyrerak mindent. Ezáltal reményeink szerint mindenki az osztályból befogadottnak érzi magát.

Az osztály a kihívás teljesítéséhez szükséges tervekről, témákról, feltételekről, megvalósításról közösen, szavazással döntött?

     A kihívás legmegfelelőbb témáit szerre megvitattuk, szavazással döntöttük is el. A kivitelezéssel kapcsolatban egyéni ötleteket is elfogadtunk. Mindenki elmondta az elképzeléseit. Sorban elmondta mindenki, hogy mivel tudna hozzájárulni a kivitelezéshez. Szavazással döntöttünk az előkészület időpontjáról. Ugyan csak szavazással döntöttünk a kompozíció nevéről. A közös véleményre való jutás mindig eredményesebbé teszi a közös munkát. Egymással ötletelve vidáman vágunk majd bele a projektbe.

A döntéshez szükséges információk mindenki számára elérhetőek

voltak?

     Igen. Mindenkit meghallgattunk és közösen döntöttünk. Kiváló ötletek voltak, ebből a legjobbakat kiviteleztük, bár nehéz volt a döntés, mert mindenki nagyon jó ötletekkel állt elő.

Fordultak elő az alkotófolyamat közben konfliktusok? Ha igen, sikerült ezeket tisztázni? Volt szükség osztályfórumra?

Minimális konfliktusok fordultak elő, de nem volt szükség osztályfórumra. Hamar sikerült tisztázni.

Ha nem sikerült tisztázni és igényelte az osztálya szakértői

mediálást, azt követően rendeződött az osztályban a helyzet?

Mivel sikerült tisztázni magunk közt, az osztály nem igényelt szakértői mediálást.

Röviden foglaljátok össze, mit tanultatok az első kihívás során önmagatokról, társaitokról, milyen tapasztalatokat gyűjtöttetek a közösségi együttélésről?

Sok mindent megtanultunk. Jobban megismertük egymás képességeit, határait. Még jobb lett az együttműködés.

Most arról írjatok néhány gondolatot, hogy milyen tapasztalatok birtokában vágtok majd neki a második kihívásnak? Mikre figyeltek jobban, mint az első kihívás során?

Talán annyiban figyelünk jobban oda, hogy hamarabb nekifogunk a feladatok elkészítésének, de ez most sem volt azért elódázva.

Ha osztályoznod kellene az első kihívásotok megvalósítását, hogyan értékelnéd a munkátokat?

A zöldhéthez és a gazdanaphoz is tisztességgel nekiálltunk és megvalósítottuk, azt amit szerettünk volna. Röviden, nagyon jó volt.:)

Itt olvashattok még rólunk:

www.soverelekiskola.ro

www.instagram.com/soverelekiskolawww.facebook.com/soverelekiskola