Kihívások kora

A WHO ajánlásával ellentétben nagyon sok13 év alatti gyerek használja a közösségi oldalakat, regisztrált felhasználója különböző felületeknek. A napjainkban oly elterjedt szuperman kihívás ráirányítja a figyelmet hogy szülőként is óriási dolgunk van a gyerekeinkkel.

Kiss Zsuzsanna, iskolai tanácsadó írása

A szülők talán nem is értik a pedagógusok, szakemberek aggodalmát ezen a területen, hiszen tényleg olyan jól és csendben elvonulva megvan a gyermekük, esetleg olyan jól megvannak az online világban együtt a barátaival. A szülő nem számol és nem tudja a veszélyeket, amelyeknek ki van téve gyermeke, hiszen ez nem az a világ, amiben ő felnőtt. Az sem világos teljesen számára, hogy miért dolgoznak szakemberek képernyőcsökkentő programok megalkotásán.

A veszélyek közt a leggyakrabban a következők említhetők: társas nyomás, érzelmi veszélyek, nem megfelelő tartalmaknak való kitettség, adatvédelmi veszélyek, online zaklatás, adathalászat.

A Z és Alfa generáció tagjai napról napra egyre több, vizuális digitális tartalmat (videók, storyk, Youtube és TikTok videók) fogyasztanak. Ezek között folyamatosan növekszik az erőszakos, nyíltan szexuális és más nem gyerekeknek való információk száma. A tartalom-és képernyőidő beállítások, korlátozások mellett is könnyen belefuthatnak az Instagramon vagy ma már méginkább a TikTokon egy-egy internetes kihívásba, challengebe. Ezeket ma már nemcsak megnézik, hanem ki is próbálják, nem gondolva végig azt, hogy ezzel a saját fizikai biztonságukat is veszélyeztethetik.

A napjainkban oly elterjedt szuperman kihívás ráirányítja a figyelmet hogy szülőként is óriási dolgunk van a gyerekeinkkel.

https://szekelyhon.ro/aktualis/marosszek/aki-kiprobalta-a-szupermen-kihivast-a-gond-az-amikor-a-gyerekek-nem-ismerik-fel-sajat-korlataikat?utm_source=Facebook+Pages&utm_campaign=daily-post&utm_medium=social&fbclid=IwY2xjawHJXwRleHRuA2FlbQIxMQABHRfbWRk-yajg6CHWODHb8sB8DuyWBooDw4OqOiIwAk4CZww2t_wmjhQaAg_aem_FZL3cGPiAs9NoCJB7JGEFA

 Ma a szuperman kihívás, tegnap a “nézzük hány percig maradok életben levegővétel nélkül”, holnap egy olyan kihívással való találkozás, amit ma még elképzelni sem merünk.

Baracsi Katalin internetjogászt kérdeztem ezzel kapcsolatban:

“A challengek esetében se hiszek abban, hogy a gyerekekre, fiatalokra való ráijesztéssel, tiltással célt érünk és egyszerre csak semmivé válnak az internetes kihívások. Helyette néhány egyszerű, a mindennapokba beépíthető és kipróbálható tanács, tipp segítségével a megelőzést tartsuk szem előtt. Ezek a varázsmondatok gyerekbarát, kamasz hangvételű formában is mindig elhangoznak a foglalkozásaimon és szabadon felhasználhatóak, alakíthatóak.

 • Legyünk jelen!

• Haladjunk a korral!

 • Beszélgessünk gyerekeinkkel, hogy milyen internetes alkalmazásokat használnak és ott milyen tartalmakkal találkoznak!

• Tudatosítsuk bennük, hogy a szuperhősök képességei (pl. Superman – repülés), amelyek a mesékben, rajzfilmekben, filmekben működek, azok a valóságban sajnos nem.

• Ne higgyünk el mindent, amit az interneten látunk, olvasunk! Fejlesszük saját magunk, gyermekeink kritikai érzékét!

• Hívjuk fel a figyelmet arra, hogy senki ismeretlen utasításait ne kövessék!

• Ha valaki titoktartásra, titkolózásra kéri őket, azt tekintsük red flagnek, azaz olyan figyelmeztető jelzésnek, amikor azonnal meg kell szakítani a kapcsolatot a neten megismert másikkal féllel. Tanítsuk meg őket a nemet mondás képességére!

• Tanítsuk meg nekik, hogy a fizikai biztonság mindig az első!”

Az online tér más, mint a valódi környezetünk. Szülőként nem akkor teszem a jót, ha minél korábban hagyom, hogy jártas legyen a digitális világban, hanem azzal, ha olyan készségeket fejlesztek benne, amelyek a digitális kompetencia alapját is képezik: szociális készségei erősek legyenek, érzelemszabályozása, stresszkezelése rendben legyen, életkorának megfelelően feladattudattal és felelősséggel rendelkezzen.

 Kiss Zsuzsanna, iskolai tanácsadó

Kategória: Hírek, események | A közvetlen link.